Na liściu leży kwiat drzemiący,żółtawobiały jak słoniowa kość. Słodki,że aż nudzi. Przedmiot pachnący - złośliwie tajemniczy świat - dziwny gość wśród nas,ludzi. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
RSS
wtorek, 31 stycznia 2006
KROK W ANTYCZNOŚĆ

WSZYSTKO SIĘ DZIEJE WEDŁUG PRZEZNACZENIA. Heralit z Efez

- EFEZ -

To właśnie na terenie dzisiejszej Turcji znajdowały sie słynne antyczne miasta: Troja, EFEZ, Pergamon czy Milet. Tutaj również odnajdziemy ścieżki wydeptane pzez pierwszych chrześcijan i miejsca znane nam nie tylko ze Starego czy Nowego Testamentu. Dzisiejsza Turcja wspaniale przeplata w sobie barwną kulturę Orientu oraz cechy dobrze znanej nam rzeczywistości europejskiej.


Biblioteka Celsusa.

Świątynia Hadriana, zbudowana w Efezie około 138 roku p. n.e. zchowała wiele śladów swej dawne świetności. Jest to świątynia w typowym stylu korynckim.

Dlaczego właśnie TURCJA?
Była to dla nas niesamowita niespodzianka - prezent który otrzymaliśmy od naszych najbliższych - Rodziców i Rodzeństwa. ...a był to rok 2002!!!


WE DWOJE - 08.06.02 - M&D

POŻEGNANIE Z TURCJĄ Z KRAJEM PIĘKNYM, CIEKAWYM I O KTÓRYM TRUDNO ZAPOMNIEĆ.................tak jak ktoś kiedyś powiedział "Wszystko co dobre szybko się kończy".
A oto z jakimi refleksjami po spotkaniu z Trucją i jej mieszkańcami opuścił ten kraj David Hotham - korespondent "Times'a" (1975 r.)

"Turek jest pełen sprzeczności
Rzecz nie tylko w tym,
że mieszka w nim Wschód
i Zachód, Europa i Azja,
ale, że cechuje go wyniosła
duma i jednocześnie gnębi
kompleks niższości. Jest
zamknięty w sobie, lecz
cudzoziemncom okazuje
gościnność, pragnie pochwał,
ale nie zabiega o nie."
-podpisuje się pod tym-

15:57, mpraczyk
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 30 stycznia 2006
Uśmiechnij się...

Dziecko jest księgą, którą powinniśmy czytać i w której powinniśmy pisać.
Peter Rosegger


"czy te oczy mogą kłamać?"
autor: Jedi
miejsce: Samana, Dominikana


Piękne, cudne, szczere, naturalne, kochające...oczęta
22:06, mpraczyk
Link Dodaj komentarz »
O Jacku Malczewskim...

... i jego słynnych autoportretach Boy-Żeleński napisał wierszyk (kuplet) do Szopki Krakowskiej pt. „Kuplet Jacka Symbolewskiego":
„...Czy to sierć, czy to frak,
Zawsze poznać zacny stan,
Czy strój jest, czy stroju brak,
Zawsze jestem grecki Pan.
To w swetrze przy panterze,
To z ogonem, to znów bez;
To ze skrzypką, to znów z rybką,
Zgadnij, bracie, kto to jest?”Tadeusz Żeleński (Boy), Pisma, t. I:Słówka, pod red. H. Markiewicz, W-wa 1956.


Jacek Malczewski - Pożegnanie z pracownią - ok. 1913
Muzeum Śląskie , Katowice


A teraz parę słów o samym artyście:


Jacek Malczewski (1854-1929), polski malarz, jeden z głównych przedstawicieli Młodej Polski, symbolista. Studiował w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki) oraz w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu (w pracowni Ernesta Lehman). Od 1897 członek stowarzyszenia Sztuka. W latach 1897-1900 oraz 1912-21 profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w latach 1912-1914 - jej rektor. Początkowo malował sceny rodzajowe i realistyczne szkice, inspirowane utworami Juliusza Słowackiego i obrazami Artura Grottgera, o tematyce związanej z martyrologią po powstaniu styczniowym (Niedziela w kopalniNa etapie 1883, Wigilia zesłańców 1892), charakteryzujące się brunatną, monochromatyczną kolorystyką.
Około 1890 roku zwrócił się do symbolizmu, tworząc odrębny styl, łączący baśniowość i realizm, operując żywą gamą kolorów. W obrazach swych, pełnych nastroju smutku i zadumy, powracają - ujęte w formie metafory - treści patriotyczne i mistyczne, a postaciom realnym towarzyszą często fauny, rusałki, aniołowie, śmierć (Introdukcja 1890, Melancholia 1890-94, Błędne kołoZatruta studnia i Thanatos, Śmierć Ellenai). Malował również wspaniałe portrety na tle pejzażu (Hamlet polski - portret Aleksandra Wielopolskiego 1903, Władysław Reymont 1905) o wymowie alegoryczno-symbolicznej oraz liczne autoportrety.

05:19, mpraczyk
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 stycznia 2006
Pamiętajmy o tych...

którzy odeszli 28.01.06
...ze smutkiem i żalem...

19:27, mpraczyk
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 stycznia 2006
Więc choć pomaluj mój świat na biało i na czerwono

Właśnie ten moment...

Krzysztof Juretko - Moment - 1998 rok
Rodzinny artysta, malarz, rzeźbiarz.

Zawsze pobudza mnie do twórczości...z powodzeniem?

Magdalena Praczyk - Marzenie (fragment) - 1998 rok


Magdalena Praczyk   -   Odbicie   -   1998 rok

01:40, mpraczyk
Link Komentarze (1) »
piątek, 27 stycznia 2006
Milczenie jest mową...

Gustav Klimt - Der Kuss - Pocałunek - The Kiss - 1907-08 rok

Gustav Klimt(1862-1918)
,
jest piewcą kobiecego piękna. Kobieta w obrazach Klimta to ucieleśnienie pasji i lęku, tajemnicy i wewnętrznego ciepła. Przepojone erotyzmem wizerunki kobiety fatalnej, dzieła podkreślające zmysłowość kobiet, kontrast śmierci i erotyzmu wymagają od odbiorcy własnej interpretacji. Prace Klimta były często niedopuszczane do odbioru za skandalizującą tematykę.
Klimt - postać nieco tajemnicza, to zarazem jeden z największych prowokatorów w historii malarstwa nowoczesnego i artysta o wielkiej mocy twórczej, który z pasją poświęca się sztuce.

a mowa jest...
...obraz wzruszający oraz przejmujący, pokazujący nam symbol piekna kobiecości...


Gustaw Klimt - Judith - 1903 rok

18:02, mpraczyk
Link Dodaj komentarz »

(...) W MOIM MAGICZNYM DOMU ciepło jest i bezpiecznie. Gościu znużony, gościu znudzony, jeśli zabłądzisz kiedyś w te strony, zajrzyj tu do nas koniecznie. Tutaj nikt z nikim się nie liczy, gazet nie czyta, plotek nie słucha. Tutaj jest miło i przytulnie, chociaż na świecie zawierucha. Chociaż w powietrzu wciąż coś fruwa, głupieje z wiekiem stara Ziemia, lecz w moim domu, chwała Bogu, nic mimo zmian tych się nie zmienia(...) (fragm. autor: Magda Czapińska) * Life is not about counting the breaths you take. It's about counting the moments that take your breath away. **Dokądkolwiek zmierzasz - rób to całym sercem - Konfucjusz ***Nie marnujcie czasu - Krzysztof Kolbergerg ****Dobro widzi się sercem. *****Żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro, a marzenia miej takie jakbyś żył wiecznie - James Dean ******Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami - Juliusz Słowacki *******Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem. ********Postępuj zawsze właściwie. Da to satysfakcję kilku ludziom, a resztę zadziwisz. Mark Twain Gdy maluję - szemrze ocean. Inni malarze pluskają się w wodzie fryzjerskiej - Salvador Dali